Category Archive Aktualności

SZPIKNIK

Jeszcze przed wakacyjnym odpoczynkiem spotkaliśmy się na pikniku nad Maltą by podsumować cały rok pracy Drużyny Szpiku. Był to czas na zabawę, wspólne rozmowy, poznanie się, po prostu bycie ze sobą. Jak co roku spotkaliśmy się razem: przyjaciele Drużyny Szpiku, podopieczni i ich rodziny, by wysłuchać swoich historii i podsumować cały rok wspólnej pracy.

                                                                                                                                          foto Foto RoGo

Ustawa do bani…

Niestety po raz kolejny przekonałem się, że zapewnienia o  ambitnych i dalekosiężnych planach ministrów rządu PiS to zwykła wydmuszka. Tym razem swój popis dał Minister Sportu Witold Bańka. Ustawa, jak to Pan Minister mówi, mająca na celu zachować aspekty etyki w sporcie to jedno wielkie oszustwo.

Należy zacząć od najbardziej ulubionego zagadnienia partii rządzącej czyli wszechobecnej dezubekizacji. Oczywiście bez wyjątku. Dochodzi do tego, że szeregowy pracownik zatrudniony w służbach państwowych, mający wielkie zasługi dla sportu, nie będzie mógł zasiadać we władzach związkowych. Oczywiście jako poseł jestem za dezubekizacją, ale czy należy eliminować wszystkich bez wyjątku? W jaki sposób Pan Minister zamierza lustrować przyszłych lub obecnych kandydatów? Przypomnę tylko, że komunistyczny prokurator jest w partii Pana Ministra jedną z najważniejszych osób.  No cóż hipokryzja pełną gębą!

W nowej ustawie Minister Bańka zakłada wiele zmian względem poprzedniej. Po pierwsze możliwość dużo większej ingerencji w autonomię związków sportowych, minister ma teraz możliwość wpływu na regulaminy wewnętrzne związku. Ktoś niezadowolony z decyzji związku względem np. powołania do reprezentacji, może odwołać się do Ministra, a ten może tą decyzję zmienić. Pytanie jaki będzie tryb rozpatrywania takich spraw, jeżeli zawodnik nie zostanie powołany do reprezentacji na tydzień przed startem. Minister będzie miał na reakcję  termin administracyjny miesiąc czasu. To będzie zwykła fikcja. Z drugiej strony to związek odpowiada za wyniki reprezentacji więc nie powinno się podważać decyzji kompetencyjnych, bo z całym szacunkiem Pan Minister się może po prostu kompletnie na tym nie znać. Nie jest specjalistą od sportów wszelakich.

Kolejna sprawa stypendia zawodników.Należy podkreślić, że niestety Pan Minister nie zadbał za bardzo w tym aspekcie o swoich ,,kolegów’’ sportowców. Kwota bazowa, swoją drogą niewiadomo dlaczego wpisana do ustawy (teraz każdorazowo gdy będzie możliwość by ją zmienić trzeba będzie tworzyć nowelizację), pozostaje w tej samej wysokości, nie zmieniła się od kilkunastu lat i wynosi 2300,00 zł. Do tego stypendysta nie ma możliwości otrzymywania stypendium przez okres obowiązujący do kolejnej imprezy, za którą stypendium zostało mu przyznane. W praktyce medalista olimpijski otrzymuje stypendium na maksymalnie trzy lata, w czteroletnim okresie Igrzysk Olimpijskich. Natomiast trenerzy tych zawodników, mają kontrakty do kolejnych igrzysk i tu widać przykrą różnicę w traktowaniu podmiotów. Pewnie Pan Minister powie to co jego szefowa ,, przez ostatnie 8 lat…” , ale skoro porwał się Pan na taką wielką zmianę i regulacje świata sportu, to chyba etyka, tak mocno podkreślana została tu delikatnie pominięta.

I na deser sprawa, która dobija środowisko sportowe. Doping i anty-sportowcy dopingowicze. Temat na który wielokrotnie się wypowiadałem. Sprawa bardzo mi bliska, ponieważ byłem ofiarą oszustów przez całą swoją karierę sportową. Cóż to pojawia się w ustawie Pana Bańki? A no to, że nawet wielokrotnie złapany na pozytywnym wyniku oszust będzie mógł nadal pobierać środki z Ministerstwa na swoje przygotowania. Z czystym sumieniem będzie mógł zasiadać w zarządzie związku, mało tego otrzymywać wynagrodzenie z naszych podatków, a na koniec pobierać świadczenia emerytalne! Ciekawostką jest również to, że pojawiają się pomysły aby trenerzy i działacze przedstawiali zaświadczenia o niekaralności, ale dopingowicz to przecież nie przestępca. Według naszego prawa to prawny obywatel, który tylko niechcąco ukradł pieniądze podatników i dalej może to robić. Pan Minister wspomniał, że należy zastosować pewien liberalizm. Otóż nie Panie Ministrze, od olimpijczyków, uczestników MŚ i ME należy wymagać stanowczo więcej. Czy Pan Bańka chce kogoś swoją ustawą chronić? Zarzucił mi Pan brak klasy. Moim zdaniem ta ustawa to jeden wielki objaw braku klasy i zrozumienia sportu. Ustawa wydmuszka napisana tylko po to żeby zostawić coś po sobie, nie ważne dobre czy złe. Jako Poseł Platformy Obywatelskiej chcę zapewnić, że w jak najszybszym terminie wystąpię z projektem nowelizacji tej nieudolnej ustawy autorstwa PiS.

Regaty Olimpiad Specjalnych

VII REGIONALNE REGATY OLIMPIAD SPECJALNYCH
W ŻEGLARSTWIE I KAJAKARSTWIE, DYMACZEWO NOWE

2 czerwca na terenie Przystani Żeglarskiej w Dymaczewie Nowym, odbyło się uroczyste otwarcie VII Regionalnych Regat Żeglarskich i Kajakarskich Olimpiad Specjalnych. Po wciągnięciu flagi, wysłuchaniu hymnu i odczytaniu przysięgi, nastąpił najważniejszy moment dla zawodników, rozpoczęcie startów w wybranej dyscyplinie. Wszyscy uczestnicy Regat zajęli miejsca na podium, zdobywając medale. Mnie przypadła przyjemność udekorowania medalami uczestników zawodów. Uroczystość przebiegła we wspaniałej atmosferze. Dziękuję organizatorom za zaproszenie a zawodnikom za zaangażowanie i zdrową rywalizację.

Imprezy z „Koniczynką”

Zakończył się cykl imprez nad którymi miałem przyjemność objąć patronat w Prywatnym Przedszkolu „Koniczynka” w Mosinie. Spotkania z dziećmi z tej placówki oraz z kadrą pedagogiczną to zawsze miło spędzony czas i fantastyczna zabawa.

W marcu odbyło się spotkanie „Cztery pory roku w lesie –Wiosna”, w jego ramach dzieci mogły obejrzeć przedstawienie oraz rywalizować w zmaganiach sportowo – wiosennych, w ten sposób razem przywitaliśmy wiosnę.   W tym dniu przeprowadziłem rozgrzewkę z najmłodszymi. Wszyscy wspólnie świetnie się bawili.

Z okazji święta 3 maja zorganizowano przedstawienie w którym wystąpiłem jako poseł, gdzie mogłem przybliżyć uczniom funkcję którą obecnie sprawuję.

Projekt zakończył się imprezą organizowaną z okazji Dnia Dziecka. Zabawa miała charakter sportowy i w ramach tego właśnie spotkania odbyły się zawody: „Międzyprzedszkolne mistrzostwa w  lekkiej atletyce”. Tu mogłem poprowadzić rozgrzewkę dla dzieci oraz sędziowałem zawody w mojej ulubionej dyscyplinie – rzucie młotem oczywiście 🙂 Zabawa zakończyła się wspólnym pozowaniem do zdjęć i podpisaniem dyplomów.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć z tych wydarzeń:

Spotkanie w Dąbrówce

Relacja ze spotkania z dziećmi w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Dąbrówce:

Mistrzowski finał innowacji ‚Kulisy sportu” – spotkanie z panem Szymonem
Ziółkowskim w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w
Dąbrówce.
We wtorek 30 maja w progi naszej szkoły zawitał wyjątkowy
sportowiec…Na ostatnie spotkanie w ramach innowacji „Kulisy sportu”
nauczyciele wychowania fizycznego zaprosili pana Szymona Ziółkowskiego.
Z dużymi emocjami wyczekiwaliśmy naszego gościa i kiedy już przekroczył
progi naszej szkoły wiadomo było, że to fantastyczny moment w krótkiej
historii naszej szkoły i możliwość poznania wybitnego lekkoatlety,
człowieka, który w najlepszy możliwy sposób reprezentował nasz kraj na
arenie międzynarodowej, zdobywając liczne medale i wywołując radość w
sercach polskich kibiców. Nasz gość to pięciokrotny uczestnik Igrzysk
Olimpijskich. Zdobywca złotego medalu na IO w Sydney w 2000 r., Mistrz
Świata z Edmonton. Medalista Mistrzostw Europy. Multimedalista i
rekordzista Mistrzostw Polski. Długo by można wymieniać sukcesy pana
Szymona w rzucie młotem, jednak to możliwość rozmowy z nim była dla Nas
wszystkich – uczniów i nauczycieli największym przeżyciem. Każdy mógł
usłyszeć jakie wyzwania czekają na każdego sportowca w drodze na
sportowe szczyty i jak pasjonująca i pełna wyzwań jest kariera
profesjonalnego sportowca. Uczniowie mogli dowiedzieć się ile trzeba
trenować, jakie spełnić warunki by odnieść sukces. Recepta naszego
mistrza był prosta ale jakże trudna….pasja, praca i szacunek do tego
co się robi i ludzi których napotykamy w swojej przygodzie. Mamy
nadzieję, że przesłanie dzisiejszego spotkania trafi do naszych
dzieciaków i może w przyszłości doczekamy się olimpijczyka z
Malinowej… Można było obejrzeć i dotknąć medali, w tym olimpijskiego
złota i udźwignąć ważący 7 kg młot, którym na co dzień rzucał pan
Szymon. Na koniec nasz Mistrz rozdał blisko czterysta pamiątkowych zdjęć
z autografem a My skromnie podziękowaliśmy Panu Szymonowi za przyjęcie
zaproszenia i wielką inspirację, którą swoją postawą nam przekazał.

Autor tekstu: Łukasz Berczyński

Ja ze swojej strony serdecznie dziękuję za zaproszenie i wspaniale spędzony czas 🙂

IV Żurawinkowy Turniej Bocci

Drugi raz miałem okazję gościć na turnieju „Bocci” organizowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym.

Na  IV Żurawinkowym Turniej Bocci Poznań 2017 prócz dekorowania zwycięzców sam zmierzyłem się z Mistrzynią Bocci Panią Edytą Owczarz.

Niestety nie miałem szans z doświadczoną zawodniczką tej dyscypliny i poniosłem porażkę 5:0. Jednak mecz z Panią Edytą sprawił mi wiele radości.

Od Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym otrzymałem tytuł Przyjaciela Żurawinki za co serdecznie dziękuję.

Dziękuję za zaproszenie i gratuluję wszystkim uczestnikom turnieju wspaniałej gry!

Zapraszam na fotorelację z turnieju. Autorem zdjęć jest Pan Andrzej Maciejewski.

Never give up!

Każdego dnia walczą i nigdy się nie poddają. Pacjenci i ich rodziny codziennie zmagają się z ciężką chorobą jaką jest nowotwór. By ich wesprzeć w tej okrutnej bitwie można z nimi po prostu być, można zjednoczyć się i pokazać, że nie są sami w bólu i cierpieniu, że my też wierzymy w zwycięstwo i nigdy się nie poddamy. Tak jak oni!

Drużyna Szpiku to ekipa dająca tą nadzieję, pokazująca, że waleczne maluchy nie są same, że bardzo nam zależy na uśmiechu Onkoludków i ich rodzin. Jestem niezwykle dumny, że zaproszono mnie do tak wspaniałej Drużyny. Drużyny która każdego dnia uczy mnie doceniać życie, zdrowie i szczęście, które mnie spotyka u boku kochającej rodziny i przyjaciół.

Kilka dni temu miała miejsce nadzwyczajna sesja zdjęciowa na koronie Stadionu Miejskiego w Poznaniu autorstwa Adama Ciereszko. To dla niektórych zdobycie szczytu, pokonanie własnych lęków, niezapomniana przygoda ale przede wszystkim jest to wyraz naszej solidarności z chorymi dzieciakami! To wszystko działo się po to by na ich twarzach zagościł uśmiech, by głośno zrobiło się o Dryżynie Szpiku, by każdy wiedział, że może pomóc! Każdy z Was może zostać krwiodawcą, może być potencjalnym dawcą szpiku, wspierać Drużynę Szpiku, zostać wolontariuszem i chociażby spędzać czas z pacjentami szpitali onkologicznych! Z wysokości 60 metrów nad ziemią, razem z Ambasadorami Dryżyny Szpiku chcieliśmy zawołać do naszych Onkoludków – NEVER GIVE UP – NIGDY SIĘ NIE PODDAWAJ!!!

To była niesamowita sesja.

Podłość dorosłych wobec dzieci

Pewne rzeczy nie mieszczą mi się w głowie, ale jak widać zaskakują przez całe życie. Przez lata wspólnie z Panią Dyrektor Kamillą Pona prowadziliśmy rozmowy i negocjacje, przekonując Radę Osiedlową  o potrzebie budowy zadaszenia szkolnego boiska. Boiska, które bez względu na porę roku i pogodę będzie przez cały rok do dyspozycji uczniów. Zaangażowaliśmy również do działania Urząd Miasta Poznań aby w tej sprawie interweniował.  Należy nadmienić, że Szkoła Podstawowa nr 51 odnosi w Poznaniu wiele sukcesów sportowych. Jako człowiek sportu czułem nie tylko radość, ale i obowiązek udzielenia pomocy w tak szczytnym projekcie. Od dawna prowadzę akcję, w której namawiam dzieci i młodzież do uprawiania sportu.  Po kilku latach Rada Osiedlowa podjęła uchwałę negatywną dla projektu Szkoły Podstawowej nr 51. Ciekawe są jednak argumenty i przesłanki Rady Osiedlowej. Głównym argumentem negatywnej uchwały budowy zadaszenia, było całkiem inne niż faktyczne rozwiązanie konstrukcyjno-techniczne. Mowa jest o zadaszenia typu balon, które wywołuje hałas spowodowany pracą dmuchaw . Szkoła natomiast buduje zadaszenie z brezentu na stelażu, które tłumi hałas.  Innym z argumentów było stwierdzenie (o zgrozo), że lekcje W-F u odbywały się kiedyś na korytarzu i było dobrze. Mimo to Urząd Miasta wydał pozwolenie na rozpoczęcie budowy (szkoła jest własnością Urzędu Miasta, stoi na gruncie miasta, a nie Rady Osiedlowej). Budowa ruszyła, ale jak się okazuje nie wszyscy zrozumieli powagę tematu dopuszczając się haniebnych czynów. Od początku rzucane są kłody pod nogi tego szczytnego projektu. Dziś rano Pani Dyrektor Szkoły poinformowała mnie o zniszczeniach jakie odkryto na miejscu budowy. Szczegóły obrazują zamieszczone zdjęcia. ,,Podłość ludzka nie zna granic‘’ chciałoby się żartobliwie powiedzieć cytując Bożenę Dykiel. Niestety tym razem nie było mi wesoło. Zastanawiam się co pchnęło wandali do takich czynów. Czym się kierowały te bezmyślne osoby. Zawiść, zazdrość czy tylko czysty idiotyzm. Trzeba nadmienić, że koszta naprawy będą bardzo wysokie.. Na miejscu zamontowany jest monitoring , który być może pozwoli zidentyfikować wandali. Dewastatorzy byli na tyle bezmyślni, że zostawili na miejscu przestępstwa liczne dowody. Miejmy nadzieję, że poniosą surową karę.

Bieg Poznaniaka

Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu 2 kwietnia 2017 odbył się Bieg Poznaniaka dla Przedszkolaka, który miał w tym roku swoją drugą edycje. Miałem ogromną przyjemność być ambasadorem tej wspaniałej imprezy. W niedzielę w Wielkopolskim Parku Narodowym koło Szreniawy odbył się bieg na dystans 5 i 10 km, marsz Nordic Walking  5 km, oraz biegi dzieci i młodzieży 200-2000 m.  Dla każdego zawodnika, na mecie biegu czekały medale.  Mamy nadzieję, że będą wspaniałą pamiątką tego wydarzenia. Tego dnia nie tylko biegaliśmy, można było również spróbować swoich sił w rzucie młotem, rzucie oszczepem i pchnięciu kulą. Atmosfera całej akcji była ciepła, rodzinna i bardzo radosna.

Cały zysk z biegu zostanie przekazany na podopiecznych Stowarzyszeniua na Rzecz Edukacji Dzieci i Młodzieży z Autyzmem „Aperio”.

„Podziel się życiem”

Drużyna Szpiku od początku powstania ma na celu edukowanie ludzi, głównie młodzieży. Na co dzień wolontariusze wraz z ekspertami, specjalistami zachęcają do oddawania krwi oraz rejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Dlatego wraz z Drużyną Szpiku odwiedzamy młodzież w Liceach i zachęcamy osoby, które ukończyły 18 lat do oddawania krwi, oraz do rejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Każdy z uczniów może zostać „genetycznym bratem” dla chorej osoby. Ważne jest by jak najwięcej ludzi rejestrowało się w bazie potencjalnych dawców szpiku.

Akcja ma na celu zachęcanie uczniów do pomagania innym. Prócz tematu dawstwa szpiku i zachęcania do oddawania krwi, mówimy również o bardzo ważnym temacie jakim jest wola oddania naszych narządów po śmierci. Warto mieć przy sobie wypełnione oświadczenie woli, przekazania naszych organów, w razie śmierci, innym ludziom.

Takie spotkania powodują, że młodzi ludzie decydują się na oddawanie krwi, zapisują się do bazy potencjalnych dawców szpiku, zostają wolontariuszami, a przede wszystkim dowiadują się, jak ważna jest profilaktyka, gdyż może ona uratować nasze życie.

Patronat Honorowy nad projektem „Podziel się życiem” obejmuje Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak i Wielkopolski Kurator Oświaty, a sfinansowany przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. Projekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem szkół co mocno nas cieszy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress