Przebieg kariery sportowej

Przebieg kariery sportowej

Drogę sportową jaką obrałem w swoim życiu zawdzięczam ojcu, który pierwszy zauważył moje możliwości fizyczne i sportowe, i 13 stycznia 1989 roku oddał mnie w ręce trenera Czesława Cybulskiego. Tego dnia rzuciłem po raz pierwszy młotem i w tym dniu rozpoczęła się moja bogata kariera sportowa.

Przez kolejne sześć lat występowałem na arenie międzynarodowej i krajowej jako junior odnosząc liczne sukcesy. W 1994 i 1995 roku zdobyłem złoty medal Mistrzostw Świata Juniorów.

Pierwszym krokiem godnym odnotowania w seniorskiej karierze to rok 1996 i pierwszy występ w Igrzyskach Olimpijskich. W Atlancie zająłem 10 miejsce (76,64 m.). W roku 1998 po raz pierwszy wystąpiłem na MŚ seniorów w Budapeszcie gdzie rzut na odległość 78,16 dał mi 5 lokatę. Ten występ pozwolił mi uwierzyć w siebie. W Budapeszcie mogłem zmierzyć się i pokonać  mojego idola,  legendę mojej konkurencji, Igora Astapkovicza.

Wreszcie nadszedł rok 2000, Igrzyska Olimpijskie w Sydney i najważniejsze z możliwych wyróżnień dla sportowca. Rzutem na odległość 80,02 miałem zaszczyt dołączyć do grona polskich Mistrzów Olimpijskich.

Rok później w Edmonton odległością 83,38 m. zdobyłem swoje pierwsze mistrzostwo świata. Wynik ten przez 14 lat był rekordem Polski. Kolejne dwa lata nie były jednak już tak udane, brak finału w Mistrzostwach Europy oraz kontuzje nie pozwoliły odnieść kolejnych sukcesów. Również na swoich trzecich Igrzyskach Olimpijskich w Atenach nie udało się awansować do finału konkurencji.

Te wydarzenia mocno zdopingowały mnie do pracy. W 2005 roku MŚ w Helsinkach zdobywam brązowy medal rzutem na odległość 79,35 m. Ale prawdziwe emocje związane z tymi zawodami wracają po ośmiu latach. Jak się okazało białoruscy młociarze stosowali doping i zostali zdyskwalifikowani, a mnie przyznano złoty medal. Dwa lata później na MŚ w Osace zająłem 7 miejsce.

W 2009 roku Berlin. Mistrzostwa Świata, na których ponownie udało się stanąć na podium, a wynik 79,30 m. dał srebrny medal. Rok później w Barcelonie ME i 5 miejsce. Można powiedzieć że w kolekcji medali brakowało szczególnie tego z Mistrzostw Europy.

Moje szóste MŚ w Daegu w 2011 roku kończę na 7 miejscu, ale rok później w końcu udaje się zdobyć upragniony, brakujący w karierze medal Mistrzostw Europy. W szczęśliwych dla mnie Helsinkach zdobyłem brązowy medal. W tym samym roku miałem zaszczyt po raz piąty reprezentować Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie zajmując 7 miejsce. Kolejnym występem na arenie międzynarodowej to Mistrzostwa Świata w Moskwie i 9 miejsce w roku 2013 oraz 5 miejsce rok później na Mistrzostwach Europy w Zurychu.

Największym marzeniem na dzień dzisiejszy pozostaje szósty występ na Igrzyskach Olimpijskich, tym razem w Rio de Janeiro, w którym chciałbym powalczyć o dobry wynik i dać radość wszystkim kibicom.

About the author

akowalskab administrator

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress