Walczymy z dopingiem

Walczymy z dopingiem

Za nami XXXI Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Jako pięciokrotny olimpijczyk mocno ściskałem kciuki za wszystkich sportowców. Szczególnie polską reprezentację. Jedni wrócili z Brazylii w chwale, innym się niestety nie udało. Tym razem zamiast komentowania osiągnięć naszych zawodników jestem zmuszony skupić się na innych, niestety smutnych wydarzeniach z Igrzysk. Po raz kolejny nie obyło się bez wpadek dopingowiczów. Jedni zostali złapani bezpośrednio podczas igrzysk, innych poznamy pewnie za kilka lat.

Niestety przez wiele lat m.in. IAAF oraz inne organizacje sportowe sprawiały, że doping  nie był traktowany z najwyższą powagą. Wręcz tuszowano  i ukrywano afery dopingowe. Kary dla sportowców oszustów zbyt łagodne, często też z niezrozumiałych powodów skracane. Takie działanie było zwykłym oszukiwaniem  ,,czystych” sportowców i kibiców na całym Świecie. Sportowcy, którzy okazywali się po latach rzeczywistymi mistrzami nigdy nie zostali w sprawiedliwy sposób zrekompensowani. Cóż organizacje międzynarodowe niechętnie podchodzą do zaostrzenia prawa wobec dopingowiczów. Każda z nich chce uniknąć nagłośnienia przypadków dopingu w swoim gronie.  A rodzime związki i federacje nie są zobligowane do rekompensowania strat poszkodowanych wynikających z przypadków stosowania dopingu.

Bierność organizacji międzynarodowych i rodzimych, ograniczające ich, a wręcz nieistniejące prawo karne w tej dziedzinie powinno dać nam wszystkim do myślenia. Wydaje się, że jedynym rozwiązaniem problemu są zmiany do ustawy, określające zakres kar za stosowanie dopingu.  Tak jak to uczyniły w zeszłym roku Niemcy. Wszystkie kraje powinny podążać właśnie w tym kierunku. Tym bardziej, że sportowiec startujący na zawodach wysokiej rangi to koszta poniesione przez  budżet państwa. Przygotowanie zawodnika przez rok to kwota około 100 tysięcy złotych. Patrząc przez pryzmat przygotowania sportowca do Igrzysk Olimpijskich kwota rośnie do 1 miliona.  Czy zawodnik, który zamiast przywieźć medal, przywozi pozytywny wynik z laboratorium WADA nie dopuszcza się więc oszustwa finansowego? Czy nie jest to defraudacja, a wręcz kradzież publicznych pieniędzy z Ministerstwa Sportu czyli de facto pieniędzy płaconych przez Państwa w podatkach?

Moim zdaniem tak jest, dlatego też, wraz z Adamem Korolem zdecydowaliśmy się zainicjować poważną rozmowę w tym temacie i zaproponować odpowiednie zmiany do ustawy. Niemcy wytyczyli nową drogę w światowym sporcie i powinni być wzorem dla innych krajów. Oszustów należy karać bezwzględnie, poczynając od grzywien, kończąc na karach więzienia. Kary powinny objąć również wszystkie osoby zamieszane w doping. Nie tylko sportowców, ale i tych którzy: nakłaniają, wytwarzają, wprowadzają w obrót,  handlują,  przepisują, wwożą na teren Polski (oprócz uzasadnionych podstaw w leczeniu chorych). Należałoby również rozważyć nakazanie osobom tym, zwrotu wszystkich kosztów poniesionych przez Ministerstwo Sportu przynajmniej za ostatni rok przygotowań do imprez wysokiej rangi ( ME, MŚ, IO). Kolejną propozycją powinien być również dożywotni zakaz reprezentowania Polski przez zawodnika złapanego na stosowaniu środków dopingowych zarówno w kraju jak i na imprezach międzynarodowych.

Na dzień dzisiejszy wydaje się, że to jedyny sposób odstraszenia dopingowiczów. Federacje
i organizacje sportowe nie są w stanie na arenie międzynarodowej w sposób skuteczny walczyć z oszustami. Kary dyskwalifikacji są wręcz śmieszne wobec poniesionej winy. Kompletnie nie istnieje plan naprawy strat poniesionych przez prawdziwych medalistów. Nie ma możliwości zrekompensowania ich szkód sportowych i finansowych. Wysłanie medalu pocztą po kilku latach, jest wręcz żenującym działaniem niektórych organizacji. Tylko twarde reguły i  wzięcie odpowiedzialności karnej za swoje postępowanie przed sądem może okazać się skuteczne. Wszyscy powinniśmy powiedzieć dopingowiczom STOP!

Zapraszam również do obejrzenia konferencji prasowej PO na ten temat oraz ogólne podsumowanie igrzysk w Rio.

 

About the author

akowalskab administrator

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress